Sevgili Stajyer,

Daha önce tanışmadıysak önce buradaki yazımı okuyabilirsin. Okumasan da buradan devam edebilirsin.

Genel öneriler yazmıştım sana daha önce. Şimdi de stajla ilgili konuşalım istedim.

Mezun olunca nerede çalışmak istiyorsun? Hayal et… Önce orada staj yapabilir misin, araştır. Birçok firma her sene stajyer alıyor, TechSiN Bilişim Çözümleri gibi. Bu şirketlerin iş ilanlarını kontrol et. Neler bilmen gerekiyor, staj yapınca neler öğrenebilirsin, ipuçlarını kovala.

Genelde stajyer ilanı verilmez, kimse aramadan sen başvuracaksın. Evet, sana iş düşüyor! Şöyle düşün, iş hayatına başlarken kriterler var ama staj yapacaksan çoğunlukla yok :) Aklında olsun, bazen sınavla stajyer seçmek zorunda kalabilir şirketler. Çok başvuru olduğunda rastgele seçmemek için mecburen sınav yapmak gerekiyor. Hak vermelisin, herkesi stajyer olarak alamıyor bazı şirketler. Mümkün olduğunca erken başvuru yap, belirli sayıda stajyer alınabiliyor. Elini çabuk tutmalısın.

Hatta staj başvurusu yaparken bir ön yazı hazırla; heyecanını, neler öğrenmek istediğini, kariyer hedeflerini paylaş. Benden sana ipucu: Böyle stajyerler daha sonra işe başlama ihtimali yüksek stajyerler ;)

Sana verilen işler bazen birer sınav olabilir. Senin o işe gösterdiğin ilgi ve özen, senin ileride o şirkette işe başlayıp başlayamayacağınla ilgili sinyalleri verecek. Bu yüzden öğrenci olduğunu unut ve orada bir çalışan olduğunu düşün. Bu sayede belki de daha staj yaparken iş bulmuş bile olabilirsin. Örnekleri var; ben gördüm.

Staja başladığında sana bir iş verilmediyse “Aklımda şöyle bir proje var, yapabilir miyim?” diyebilirsin. Bazen problemleri kendin çözmek zorunda kalacaksın, hemen moralini bozma kimse yardım etmiyor diye. İşe girdiğinde çoğu zaman kendin araştırıp çözmek zorunda kalacaksın zaten. Bunu da stajın bir parçası olarak düşün: Problem çözme becerin gelişiyor.

Staj defterine neler yazacağını günlük olarak not et bir yerlere. Microsoft OneNote, Notepad++, defter, kağıt … Mutlaka yaz. Stajın bittiğinde gün gün ne yaptığını hatırlamayacaksın maalesef. Koskoca bir ay çalıştın; onca şey öğrendin; nasıl hatırlayabilirsin her şeyi? Stajın sonlarına doğru tüm yazdıklarını toparlamak daha kolay olacak, inan bana.

Yapacağın stajların iş hayatının bir provası olduğunu aklından çıkarma. Her zaman gözünü açık tut. Sadece mesleki bilgi edinmek için değil, iş yaşamının kurallarını öğrenmek için de bir fırsattır staj.

TehcSiN Bilişim Çözümleri’nde de staj yapabileceğini hatırlatayım. Burada iş hayatını deneyimlemek istersen yaz bize, lütfen çekinme. Seni de aramızda görmek isteriz.

Stajlarında ve iş yaşamında başarılar dilerim.

Görüşmek üzere,

Sevgilerimle,

TechSiN’li Meslektaşın