Sevgili Bilgisayar Mühendisi Adayı Arkadaşım,

Biliyorum şu an her şey zor geliyor sana. Öğrenecek o kadar çok konu var ki! Bir de dersler, projeler, sınavlar…

Ama bir yerden başlamak gerekiyor.

Sakın motivasyonunu kaybetme! Mesleğinde ihtiyacın olan ilk şey mo-ti-vas-yon. Öğrenme isteğin azalmaya başladığında kork! Mesleki becerilerin de öğrenme isteğinle birlikte kaybolur. O yüzden sürekli yeni şeyler öğrenmeye çalış, dergileri oku, haber sitelerini takip et. Sevdiğin veya ileride çalışmak istediğin şirketlerin faaliyetlerini yakından takip et.

Sonra, bak bakalım insan kaynakları sitelerine, mezun olup da iş aramaya başladığında neler bilmeni istiyor şirketler. Adını bile ilk kez gördüğün yetenekler istiyorlar senden. Araştır bakalım, neymiş onlar. Bir liste çıkar kendine öğrenmek istediklerin için. Sonra sıraya koy ve başla birinden.

Staj yapmak istediğin, hayalindeki şirketlerin listesini çıkar. Bu şirketlerde hangi konularda çalışma yapıldığını araştır. Senin öğrenmek istediklerine uygun olup olmadığını incele. Stajla ilgili ayrıca yazacağım sana.

Proje fikirlerini araştır mesela. Hiç yapılmamış bir şey bulmaya uğraşma ilk başta. Daha önce bilinmeyen, harika bir kek yapmayı herkes ister ama önce internetten kek tarifi bulup bilinen tarifle başlarsın değil mi? Biraz elin alışınca zihnin de açılacak, meraklanma. Kim bilir, bir süre sonra belki de çok parlak bir fikir bulabilirsin. Bu yüzden, önceden yapılmış proje fikirlerini gerçekleştirmeye çalış. Başka neler olabilir diye düşünmeyi de ihmal etme.

Hep kaynaklar İngilizce diye şikayet ediyorsun, biliyorum. O zaman öğrendiklerini Türkçe olarak paylaş; bir blog oluştur mesela. İngilizce eksiklerini tamamlamayı da ihmal etme. İşe başladığında çoğu yeniliği senin araştırman beklenecek, haliyle Türkçe’sini bulamayacaksın. O yüzden çalış, alt yazısız yabancı film izle, hatta oyun oyna. Tabii oyunda İngilizce öğreniyorum deyip de dersleri aksatma ;)

Küçük küçük araçlar var çalışmalarını süsleyeceğin. Onları araştır, ben bazılarını burada yazacağım. Bakarsın biri işine yarar. Yazacak çok şey var. Ara ara bak buraya, belki sana başka mektuplar bulursun. Diğer yazılara da göz at, fikir olsun.

Aaa, bu arada, bize yazmaktan çekinme lütfen. TechSiN Bilişim Çözümleri olarak, genç meslektaşlarımızı çok seviyoruz. Her sene stajyerlerimiz oluyor. Bazen stajyerlerimiz mezun olduklarında çalışma arkadaşımız oluyor. En güzeli de bu. Sen de staj için olsun olmasın arada yaz bize. Tanışmış oluruz. Birlikte çalışmasak da, ileride sen iş hayatına atıldığında bir iş toplantıda karşılaşabiliriz.

Görüşmek üzere,

Sevgilerimle,

TechSiN’li Meslektaşın